STRAIPSNIAI

Atgal

Lūpų dažų istorija

Lūpų dažus galima rasti praktiškai kiekvienos moters rankinėje – dažytos lūpos paryškina veido bruožus,ir leidžia labiau pasitikėti savimi. Atrodytų, kad tai – mažytė smulkmena, tačiau šiek tiek makiažo kartais gali padaryti tikrus stebuklus. Pirmieji žmonių bandymai naudoti makiažo priemones buvo nekuklūs – tokiu būdu buvo norima priartėti prie dieviškų būtybių. Spėjama, kad pirmieji lūpų dažai buvo sukurti Egipte – moterys dažė lūpas karmino pigmento ir chna mišiniu. Senovės Graikijoje moterys dažė lūpas vynuogių ir raudonųjų gėlių lūpų dažais, taip pat lūpų dažų sudėtyje buvo randama ir medaus. Kad lūpų dažai geriau slystų, buvo naudojamos ir kitos medžiagos, tokios kaip avies taukai ar krokodilo išmatos.

Viduramžiai: prigesusios lūpų dažų spalvos

Gūdžiais viduramžiai lūpų dažai buvo kiek primiršti – tų laikų moralė smerkė makiažą, buvo manoma, kad makiažo priemones naudojanti moteris yra palaido būdo, ar net ragana. Taigi, kosmetikos priemonių naudojimas tapo pražūtingu – moterys vengė dažytis, jų lūpos turėjo būti kuo blyškesnės. Kai kurios moterys šiek tiek gudravo – pasigamindavo riešutų ir uogų nuovirą, kuriuo rausvino lūpas ir skruostus. Toks lūpų ir skruostų rausvinimas atrodė gana natūralus, todėl moterys nebuvo apkaltinamos raganavimu.

Grožio standartai Renesanso laikotarpiu

Renesanso laikotarpiu grožis turėjo apibrėžimą! Rašytiniuose šaltiniuose teigiama, kad moters burna turi būti maža, viršutinė lūpa turėtų dengti bent 5-6 dantis. Šiuo laikotarpiu moterys jau galėjo drąsiau naudoti makiažą, natūralių priemonių neužteko, ir teigiama, kad tuometiniais lūpų dažais buvo galima net apsinuodyti. 1533-1603 metais makiažas padėdavo moterims pabrėžti skaistuolės reputaciją, moterys drąsiau rausvino skruostus ir lūpas. Jau XVII amžiaus pradžioje atsirado pirmosios kosmetikos parduotuvės (iki tol tokiomis priemonėmis prekiavo vaistininkai).

Šiuolaikiniai lūpų dažai

Pirmieji šiuolaikiniai lūpų dažai buvo sukurti 1883 metais. Tais metais Amsterdame vyko pasaulinė paroda, ir čia buvo pristatyti lūpų dažai. Lūpdažis tuo metu turėjo įvairių pavadinimu – vieni jį vadino meilės pieštuku, kiti – tiesiog dešrele. Praėjus keliolikai metų atsirado pirmieji lūpų dažų katalogai, kuriuose ši prekė buvo apibūdinama kaip nekenksmingas produktas, o XX amžiuje, kuomet atsirado kino pramonė, dažymasis tapo labai populiarus. Dažniausiai pasirenkamą raudoną lūpų dažų spalvą išpopuliarino ne kas kitas, o Marilyn Monroe.

Dabar lūpų dažų pasirinkimas yra stebinančiai didelis, ir kiekviena moteris gali išsirinkti labiausiai patinkančią spalvą, nesibaiminant, kad bus apkaltinta raganavimu, ar tiesiog susigadins savo reputaciją.

Dalintis:

GAMINTOJO PAIEŠKA (1331)